Blanchet Double Manuel Klavsen

“Blanchet” double manual

François-Étienne Blanchet (1695-1761), 18. yüzyılda Fransa’da Klavsen  yapımı üzerinde etkili olan bir ailenin en ünlü üyesiydi. Reims’in yerlisi olan babası Nicolas Blanchet (1660),Atölyesini Paris’te kurdu ve Klavsen, Spinet yapımına başladı. Oğlu François-Étienne II’nin yönetiminde yüksek itibar kazandı.

François-Étienne Blanchet, 18. yüzyılın ikinci yarısında en tanınmış Fransız klavsen ustası Pascal Taşkin onun ustasıydı. François-Étienne’nin oğlu 1766’da ölümünden sonra Pascal Taskin dul eşi ile evlendi ve ailenin geleneği olan Klavsen yapımı son doruğuna çıktı.

Blanchet’ın günümüze kadar gelen Klavsenleri arasında J.C. NEUPERT atölyelerinde, François-Étienne tarafından 1737’de yapılan tek elle kullanılan Klavsen Modeli Single Manuel klavsen yapıldı. Bu tek Tek Klavyeli Klavsenin sesi, J.C. NEUPERT’in olağanüstü enstrüman  çift klavyeli  versiyonunu geliştirmeye karar vermesine ikna ediciydi.

Teknik detaylar:

Çift Klavyeli Klavsen
Klavye Aralığı: F1-f3 (= 5 oktav)
Alt Klavye: 81 ‘, 4’
Üst Klavye: 82 ‘, lute ila 82’
Değiştiren kuplaj
Uzunluk 234 cm (7’7 “)
Genişlik 94 cm (3’1 “)
Ağırlık 70 kg
Ahşap krikolar, Delrin plectra
Durum: NEUPERT örneklerinin renklerinde boyalı katı kireç, herhangi bir RAL rengi veya normal kaplama, altın renkli bant
Stant tarzı: Louis XIV

Ekstra seçenekler

  • aktarma aygıtı (a1 = 440/415 Hz)
  • altın yaprak bantları
  • boyalı ses tahtası
  • Farklı stillerde durmak
  • Enstrümana uyan tezgahlar ve kapaklar