Celesta

Gerçekten “cennetsel” bir enstrüman

Bugün Celesta’nın ilahi sesinin olmadığı neredeyse hiçbir orkestra, opera, müzik konservatuarı, tiyatro veya yayın stüdyosu yok. 1886 yılında Charles-Victor Mustel tarafından Paris’te icat edilen Celesta (“celeste” olarak da anılır) müzik aleti, eşsiz sesiyle 130 yılı aşkın süredir müzik dünyasını büyüledi ve insanlara tekrar tekrar ilham veriyor . Celesta , 1891’de Paris’te kaldığı sırada enstrümanla tanışan ve büyülü sesine hemen aşık olan PI Tchaikovsky’nin Fındıkkıran Süiti’nden “Erik Perisinin Dansı” ndaki rolüyle dünya çapında ün kazandı .

Keçe çekiçler, çelik ses plakaları ve ahşap rezonatörlerle olağanüstü ses üretimi bugün hala benzersizdir ve Schiedmayer Celesta GmbH, dünyada Celesta’yı üreten tek şirkettir.

Celesta (Fransızca “cennetsel” anlamına gelen “cèleste” den gelir) Romantik dönemin sesiyle sınırlı değildir, aynı zamanda oda müziği topluluklarında, pop, rock ve caz müzikte ve sıklıkla film müziklerinde de kullanılır. Celesta’nın benzersiz sesi, “Harry Potter”, “Star Wars” ve “La La Land” gibi gişe rekorları kıran filmlerde sinemaseverleri büyüledi.

Tek Celesta üreten firma olan Schiedmayer Celestalar tamamen el yapımı ve Almanya üretimidir.

Schiedmayer Celesta olan ünlü orkestra ve mekanlardan küçük bir seçki: Berliner Filarmoni, New York Filarmoni Orkestrası, Londra Senfoni Orkestrası, Sidney Senfoni Orkestrası, Juilliard Müzik Okulu New York, Viyana Devlet Operası, Opèra National de Paris, Şanghay Opera Binası, Newyork Metrolpolitan Opera ve Bolşoy Tiyatrosu.