Salzedo Concert Grand

Salzedo Concert Grand

Salzedo Concert Grand

47 strings
0 octave G to 7th octave C
Yükseklik
75 1/4″ (191 cm)
Sestahtası-Sounboard Genişliği
22″ (56 cm)
Genişlik
39 3/4″ (101 cm)
Ağırlık
85 lbs (39 Kg)

Introduced by Lyon & Healy in 1928, the Salzedo is named after legendary harpist-composer-teacher Carlos Salzedo, who collaborated with Witold Gordon on its design.  Created in the Art Deco style characteristic of the 1920s, the Salzedo is marked by precise linear carving and austere geometric decoration in the Hard Maple column and base.  This same style is reflected in the ornamentation on the extended soundboard, which features hand-applied red and silver stripes – also a popular Art Deco pattern.  Its bold lines and angles create a striking and unmistakable profile while its full, clear sound make it world-class.  The Salzedo’s uniquely angled Sitka Spruce soundboard is highlighted by Rosewood inlay along the edges.  Restrained decoration on the solid brass action plates complements the design of the harp. The Salzedo is available in natural finish and comes with a cover, tuning key and a 5-year limited warranty.

1928’de Lyon & Healy tarafından tanıtılan Salzedo, Witold Gordon’la tasarımında işbirliği yapan efsanevi arpçı besteci ve öğretmen Carlos Salzedo’dan  alıyorn adını.

1920’lerin Art Deco tarzı özelliğinde yaratılmış olan Salzedo, Sert Akçaağaç sütununda ve tabanında hassas doğrusal oyma ve sade geometrik dekorasyon ile belirginleşmiştir.. Bu aynı stil, elle uygulanan kırmızı ve gümüş çizgileri – aynı zamanda popüler bir Art Deco deseni olan süslemeler genişletilmiş Ses Tahtasına – Sounboard’a yansımaktadır. Kalın çizgileri ve açıları çarpıcı ve açık bir profil oluştururken tam, berrak sesi ile dünya çapında bir markadır. Salzedo’nun benzersiz açılı Sitka Ladin ses tahtası, kenarlar boyunca Rosewood kakmalar  ile vurgulanır. Sertı pirinç aksiyon plakalarının üzerinde süslenmiş dekorasyon arp tasarımını tamamlar.

Salzedo, doğal kaplamalı olarak mevcuttur ve bir örtü, akort aleti tuşu ile birlikte gelir.

5 Yıl Garantilidir