Silhouette Elektrikli Arp

Silhouette Electric Lever Harp

Silhouette Electric Lever Arp

Silhouette Electric Lever Arp

33 Strings
1st octave G to 6th octave C
Yükseklik
49 1/4″ (125 cm)
Genişlik
26 1/2″ (67 cm)
Ağırlık
16 lbs (7 Kg) 

The Silhouette is an electric lever harp with a sleek and innovative design, which allows for both stationary and mobile performances.  The harp is built with transducers (pickups) on each string that interface with the onboard preamp.  The preamp volume, treble, mid-range and bass equalization can be adjusted with four easily located slide controls.

With 33 strings, the Silhouette has an impressive range from 1st Octave G to 6th Octave C.  Comparatively lightweight at 16 pounds (7 Kg) approximately, harpists have the freedom to be as expressive in their movement as they are with their music. The Silhouette is fitted with Performance Levers and comes with a padded gig case, adjustable stand, strap, tuning key and a 2-year limited warranty. 
High-gloss finishes available in (l. to r.) Red, Metallic Silver, Metallic Blue, Metallic Green and Jet Black (due to variations in computer monitor and color settings, as well as normal paint batch variations, actual harp color may vary). 

Silhouette, hem sabit hem de mobil performanslar için zarif ve yenilikçi bir tasarıma sahip bir elektrikli Arp’tır.. Arp, dahili preamp ile arabirim oluşturan her dize üzerinde dönüştürücüler (alıcılar) ile oluşturulmuştur. Preamp hacmi, tiz, orta menzilli ve bas dengeleme, kolaylıkla konumlandırılmış dört kaydırma kumandası ile ayarlanabilir.

33 Adet TEL ile  Silhouette, 1. Octave G’den 6. Octave C’ye kadar etkileyici bir yelpazeye sahiptir. Yaklaşık 16 kilo (7 Kg) hafifliğe sahip olan harpçılar, hareketleriyle birlikte müzikleriyle aynı derecede etkileyici olma özgürlüğüne sahiptir.

Silhouette, Performans Yardımcıları ile donatılmıştır ve yastıklı bir çantası, ayarlanabilir stand, kayış, ayarlama tuşu ve 2 yıllık sınırlı bir garanti ile birlikte gelir.

Kırmızı, Metalik Gümüş, Metalik Mavi, Metalik Yeşil ve Jet Siyahında (bilgisayar renk ayarlarındaki değişikliklerden ve normal boya yığın varyasyonlarından dolayı gerçek renk tonları değişebilir ).