Modern Piyanolar

Piyano Tasarımını değişen yaşam tarzından ayrı düşünemeyiz.

Neredeyse her yüzyıl yeni bir yaşam tarzı ile beraber Mimari, Ürün tasarımlarını birlikte getirir. Eskisini deforme eder, yıkar, yeniler. Yeni olan eski ile akrabadır yada çok uzaktır. Ama yenidir.

Yuvarlak köşeli tasarım anlayışından keskin köşeli formlara geçiş buna örnektir.

Ünlü moda markaları Dior’dan, ünlü saat markalarından Seiko’dan Lang&Söhne’ye bu böyle olagelmiştir. Mimari tarzda kullanım yanında estetik yapı birbirini sınayarak yenileşme yolunda ilerlemiştir. Barok dönem ile 1925 yılındaki MODERN DEKORATİF ve ENDÜSTRİYEL SANATLAR SERGİSi’nden adını alan Art Deco tarzı hep farklı tasarımları ifade eder. Kullanım, estetik, ince el işçiliği…

Bu oluşum süreci her sektörde kendini gösterir.

Piyano gibi sanatın en soyut alanında Müzik alanında yer alan bir ürünün bu, gelişmelerden, değişmelerden, yeniden doğuştan uzak kalması mümkün değildi.

İkiyüzyıla yaklaşan piyano yapım yaşamları ile Steinway&Sons, Steingraeber&Söhne ve birkaç piyano markası daha klasikten öteye uzanmıştır zaman zaman. Özel isteklere uygun tasarımlarla, zamanın itkisiyle kendileri yeni ürünler tasarlamışlardır. Steingraeber UTZON bunun güzel örneklerinden biridir. Fransız Pleyel Piyanoları naif Fransız dokusu ile Modernizmi tasarımlarında birleştirmiştir.

Genç yaşına karşın, en kaliteli piyanolar arasında sivrilen Fazioli özel tasarımları klasik piyanolarının yanında nerdeyse eş değer görmüştür. Otellere özel yapılan piyanolar, Fazioli M.Liminal ve ilerisi Fazioli Aria, Fazioli Butterfly birkaç örnekten sadece bir kaçıdır.

Her yeni gelişen üretim süreci ve estetik anlayışı tasarımın ruhunu yeniledi. Piyano üreticileri tasarımcılarla işbirliği yaparak yada kendi tasarım yapısını oluşturarak, klasik piyano formunu yeniden yorumlayarak ve modern tasarım anlayış, ilke, ruh ve unsurlarını korkusuz bir şekilde birleştirerek gösterişli ve kaliteli, duyarlılığı yüksek enstrümanlar yaratıyorlar.

Fazioli - M.Liminal

M. LIMINAL

FAZIOLI

Dalgaların şekli, dalgaların yarattığı sesin müziği Fazioli M. Liminal’i oluşturdu. Bu modelin yaratılışı sanki denizin çağrısıyla yapılmış gibidir. Tüm hatları suyu, denizi, kımıl kımıl dalgalarını oynayışını hissettirir bize. Hayal gücümüz oradan oraya savurur. Denziden gökyüzünün dalgalarına. Denizden gökyüzüne savrulan bir anlayıştı bu. Prometheus filminin yönetmeni Ridley Scott’da bunu görmüş olmalı ki, Fazioli’nin bu özel modeline filminde rol verdi. Bir piyano ki filmin baş aktörlerinden biri oldu. Evinizde ne olmaz ki? Fairmont Bakü dalgalı hatlarına uyum sağlayan Fazioli M. Liminal’i tercih ederek bir bütünlük sağladı.

Fazioli - Aria

ARIA

FAZIOLI

Aria bir isimdir. Özel bir isimdir. Bir çağrıdır. Sesin ulaşabildiği yerdir.

Fazioli Aria M. Liminal’i taklit ederek muhteşem yapıyı bir adım öteye taşımıştır. Birisi diğerini çağırır, diğeri öbürünü anımsatır.

Yine ses, yine dalgalar, yine su ve hatta gökyüzü başrollerdedir.

Aria bir Fazioli vizyonudur. Yerinde duramamaktır. Ötesi de gelecek olan bir tasarım ve başlangıçtır.

Playel - Peugeot Design

Peugeot Design Lab

PLEYEL

Peugeot Tasarım Laboratuvarı, hacim, ergonomi ve yapım ile ilgili tüm geleneksel düzeni değiştirmek çabası ile enstrümanı tamamen gözden geçirmiştir. Bu yapı yeni, farklı ve özel bir dildir. Bir piyanonun neye benzeyeceğini gösteren görsel düzeni yeniden yazan bir tasarım dili oluşturmuştur.

Playel - Milkway

Milky Way

PLEYEL

Tasarım: Andrée Putman

Andrée Putman, bu piyanoyu eşsiz bir lüks obje olarak kristalize etti.Çivit mavisi ve lacivert lake kapağı ve yepyeni oranlarıyla sanki insan boyutlarında bir müzik kutusu haline getirdi. Kapağın içinde samanyolu ve yıldızları izleyebilirsiniz…

Parlak dama desenli müzik standı ve piyano kirişleri, tasarımcının stilini her bakışta size hatırlatıyor.

Exxeo Obsidian Piano

EXXEO

  • Güzel müzik yapan ödüllü bir fütüristik sanat eseri.
  • Eski otomotiv tasarımcıları Bertone, Maybach, Cadillac, vb. Tarafından tasarlandı ve geliştirildi.
  • Koleksiyon Çağdaş Sanat, Sınırlı Üretim; yalnızca tüm dünya için 88 parça ile sınırlıdır.
  • Karbon Fiber, Uzay sınıfı Alüminyum ve Premium Deri.
  • Siparişe özel üretilir, El yapımıdır.
Chloris SG 186Y Baroque Piano

CHLORİS

  • Düz Ladin klavye
  • Alman Roslaü teller
  • Alman keçe çekiç
  • Yavaş kapak kapanışı