KLAVSEN, piyanoya benzer, telli ve klavyeli çalgı. Klavsen, tuşa basılınca harekete geçen küçük bir kaldıracın kımıldattığı mızrabın telleri çekmesiyle ses verir. Klavsen ile piyano arasındaki temel fark budur. Piyano da aynı mekanizmayla çalışmakla birlikte kaldıracın kımıldattığı küçük çekişlerin telleri vurmasıyla ses verir.

Klavsen’in atası psalterim ve tympanum adlı çalgılardır. Ses kapsamı 4 oktavı aşan klavsende üstüste iki klavye ve 55 tuş bulunur. En parlak dönemini 18. yüzyılda yaşayan klavsen, daha sonra yerini piyanoya bıraktı. Klavsen günümüzde, yalnız bu çalgı için bestelenmiş eserlerin seslendirilmesi için kullanılır.

KUĞU MÜZİK olarak dünyaca ünlü ve en kaliteli TARİHİ ENSTRÜMAN  markaları olan, Alman el yapımı ve en kaliteli Klavsenleri üreten Neupert ile İtalyan yapımı BİZZİ markalarının tek distribütörüdür. Firmamız bünyesinde bulabileceğiniz Klavsen, Klavikord, Spinet ve diğer tarihi enstrümanları kendi sayfalarında inceleyebilir, denemek, satın almak ve daha ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Bizzi
Neupert