Chicago Concert Grand Exented

Concert Grand Extented

Tel Sayısı:     47 Strings
Ses Aralığı: 0 octave G to 7th octave C
Yükseklik  73″ (185 cm)
Sestahtası-Sounboard Genişliği  21 5/8″ (55 cm)
Genişlik  38 5/8″ (98 cm)
Ağırlık  83 lbs (37.6 Kg)

FİYAT: 19.000 € + KDV

In the spirit of the modern skyline of its namesake, the Chicago Concert Grand Extended has a neoclassical style and design. Built with a Sitka Spruce soundboard and Hard Maple body, the Chicago Concert Grand Extended has a clear and dependable sound. The soundboard is decorated with a beautiful climbing vine and the mechanism features solid brass action plates. An ease to play with an unmatched value, the Chicago Concert Grand Extended is the perfect partner for the harpist in the pursuit of expressive musicianship. The Chicago Concert Grand Extended is available in natural, mahogany and ebony finishes and comes with a cover, tuning key and a 5-year limited warranty.

Chicago Concert Grand Extended, aynı adlı modelin siluetinin modern ruhunu yansıtmasıyla beraber neoklasik bir stile ve tasarıma sahiptir.

Chicago Concert Grand Extended, bir Sitka Ladin ses tahtası ve Sert Akçaağaç gövdesi ile oluşturulmuş olup net ve güvenilir bir sese sahiptir.

Ses tahtası güzel bir yükselen asma motifiyle süslenmiş ve mekanizma sağlam pirinç aksiyon plakalarına sahiptir.

Eşsiz bir değerle çalma kolaylığı sağlayan Chicago Concert Grand Extended, anlamlı bir müzisyenlik arayışında olan arpçı için mükemmel bir partnerdir.

Chicago Concert Grand Extended, doğal, maun ve abanoz görünümlü olarak üretilmiş olup kapak, ayar tuşu ve  yıllık sınırlı bir garanti ile birlikte geliyor.