Style 11 Nouveau

Style 11 Naturel Concert Grand

Style 11 Nouveau Concert Grand

47 strings
0 octave G to 7th octave C 
Yükseklik
75 1/4 ” (191 cm)
Sestahtası-Sounboard Genişliği
21 5/58″ (55 cm)
Genişlik
39″ (99 cm)
Ağırlık
82 lbs (37 Kg)

FİYAT: 45.000 € + KDV

A romantic harp designed by Lyon & Healy in 1919, the Style 11 Nouveau is characterized by a classic Art Nouveau motif of fluid vertical lines, flowers and vine tendrils which are hand-carved into the Hard Maple column, base and feet. The extended soundboard features a double Rosewood inlay along the edges and is accented by soft floral decoration embellished with hand-painting.  In colors that complement this decoration, the hand-carved floral elements have also been meticulously hand-painted, resulting in a show-stopping effect.  The Style 11 Nouveau has a beautiful sound, both resonant and clear. It features artistically ornamented brass action plates uniquely designed for the Style 11. It comes with a cover, tuning key and a 5-year limited warranty.

1919’da Lyon & Healy tarafından tasarlanan romantik bir arp olan Style 11, Akçaağaç sütununa, tabanına ve ayaklarına elle oyulmuş akıcı dikey çizgiler, çiçekler ve asma filizleri ile klasik bir Art Nouveau motifi ile karakterize edilir.

Yumuşak çiçek dekorasyonu, kenarlar boyunca bir çift Gül ağacı kakmasıyla genişletilmiş sestahtasını – sounboard’ı vurgular.

Genişletilmiş Ses Thatası, kenarlar boyunca uzanan ikili Gülağacı dolguya sahiptir ve elle boyanmış yumuşak çiçek dekorasyonu ile vurgulanmıştır.

Bu dekorasyonu tamamlayan renklerde, elle oyulmuş çiçek unsurları titizlikle elle boyanarak gösteri durdurucu bir etki yarattı.

Style 11 Nouveau, hem rezonanslı, hem de net, güzel bir sese sahiptir. Stil 11 için benzersiz bir şekilde tasarlanmış sanatsal süslemeli pirinç aksiyon plakalarına sahiptir.

Arp örtüsü ve akort aleti birlikte gelir.

5 yıl garantilidir