Petite 40

40 Strings – 1st octave E to 6th octave A
Yükseklik   65 3/8″ (166 cm)
Sestahtası-Sounboard Genişliği15″ (38 cm)
Genişlik   35″ (89 cm)
Ağırlık   62 lbs (28 Kg)

FİYAT: 15.000 € + KDV

In the spirit of the modern skyline of its namesake, the Chicago Petite 40 has a neoclassical style and design.  Built with a Sitka Spruce soundboard and Hard Maple body, the Chicago Petite 40 has a clear and dependable sound.  The soundboard is decorated with a beautiful climbing vine and the mechanism features solid brass action plates.  An ease to play with an unmatched value, the Chicago Petite 40 is the perfect partner for the harpist in the pursuit of expressive musicianship.  The Chicago Petite 40 is available in natural, mahogany and ebony finishes and comes with a cover, tuning key and a 3-year limited warranty.

Chicago Petite 40, aynı adlı modelin siluetinin modern ruhunu yansıtmasıyla beraber neoklasik bir stile ve tasarıma sahiptir.
Chicago Petite 40, bir Sitka Ladin ses tahtası ve Sert Akçaağaç gövdesi ile oluşturulmuş olup net ve güvenilir bir sese sahiptir.
Ses tahtası güzel bir yükselen asma motifiyle süslenmiş ve mekanizma sağlam pirinç aksiyon plakalarına sahiptir.
Eşsiz bir değerle çalma kolaylığı sağlayan Chicago Petite 40, anlamlı bir müzisyenlik arayışında olan arpçı için mükemmel bir partnerdir.
Chicago Petite 40, doğal, maun ve abanoz görünümlü olarak üretilmiş olup kapak, ayar tuşu ve 3 yıllık sınırlı bir garanti ile birlikte geliyor.