KEYBOARD GLOCKENSPIEL

GLOCKENSPIEL

Virtüöz çan sesleri

Bu dünya çapında benzersiz klavye glockenspiel, celesta mekaniğinin mükemmel uyumunu ve karakteristik ışıltılı glockenspiel sesini Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Sihirli Flüt”ünden ilk “piyano glockenspiel” geleneğinde bir araya getiriyor. Schiedmayer klavyeli glockenspiel, New York’taki Metropolitan Opera’dan Berlin Filarmoni Orkestrası’na ve Viyana’daki Volksoper’den St. Petersburg’daki Mariinsky Tiyatrosu’na kadar duyulur.

Orijinal glockenspiel, önce çekiç ve kaldıraçlarla, daha sonra metal çubuklarla çalınan daha büyük ve daha küçük çanlardan oluşuyordu. Örneğin, George Frideric Handel’in oratoryosu “Saul”daki (1739) glockenspiel soloları bu geleneğe göre yazılmıştır. Ancak Mozart, “Sihirli Flüt”ün prömiyeri için klavyeyle çalınabilecek yeni bir enstrüman tasavvur etti.

Paul Hindemith, Maurice Ravel, Dimitri Shostakovich ve diğerleri gibi besteciler daha sonra özel ses özelliklerinden ve çalma hızı açısından genişletilmiş olasılıklardan yararlandılar ve klavye glockenspiel’e (Fransızca “jeu de timbre”) konserde kalıcı bir yer verdiler. opera edebiyatı.

Celesta veya klavye glockenspiel

Bugün, klavye glockenspiel için bestelenmiş parçaları (“Sihirli Flüt” gibi) devralmak için bir celesta hala sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu, bestecinin istediği sese uymuyor. Klavye glockenspiel, celesta’dan iki ana şekilde farklıdır. En önemli fark, dokunma ve sestedir. Celesta karakteristik keçe çekiçleri kullanıp sıcak, oldukça küresel bir ses üretirken, klavye glockenspiel daha güçlü ses plakalarına vuran bronz tokmaklar kullanır. Bu, armoni açısından zengin delici zil sesini üretir. 3,5 oktav (c2-g5) ile klavye glockenspiel de çok daha küçük bir aralığa sahiptir ve bu nedenle daha küçüktür.

Schiedmayer klavye glockenspiel, Almanya’daki fabrikamızda el yapımıdır. Sönümleme için pedallı küçük bir piyanoyu andırır ve Celesta gibi çarpıcı bir mekanizmaya sahiptir. Keçe çekiçler yerine bronz toplara sahip patentli Celesta mekanizmasını kullanarak bu eşsiz aleti dünyadaki diğer tüm üreticilerden daha uzun süredir yapıyoruz.

Model, klavye glockenspiels için tüm repertuarın yorumlanmasına izin verir.

Boyutlar ve ağırlık

Klavye glockenspiel c2-g5

Genişlik 85 cm (güvenlik çubuğu dahil)

Yükseklik             96 cm (tekerlek dahil)

Derinlik 59 cm (güvenlik çubuğu dahil)

Ağırlık   62 kilo

Ayrıntılar ve özel özellikler

Muhafaza: doğal meşe veya siyah meşe.

Ergonomik çalma için sağ pedal

Ekstra üretilmiş sağlam çelikten yapılmış plakalar

Victor Mustel tarafından orijinal Celesta mekanizması

Standart ayar: 442 Hz – diğer perdelerde de mevcuttur

Bronz toplarla

Garanti 3 yıldır

Keyboard-Glockenspiel-natural
Keyboard-Glockenspiel
St.-Stephan-Karslruhe-Einbau-Glockenspiel-Kopie